niedziela, 24 kwietnia 2011

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki

  • Najmniejsza książka na świecie ma wymiar 1 mm, stworzył ją Zygmunt Szkocny i znajduje się w muzeum na Śląsku w Katowicach w domu autora, który tworzył miniaturowe wydania znanych autorów.
  • W Malezji wydrukowano największą książkę na świecie, która ma 3 metry wysokości i 2,2 m szerokości, gdy jest złożona . Album nosi tytuł "Ilustrowana historia Sarawaku". Redaktorka i wydawca rekordowej książki Francesca Ang powiedziała na uroczystej prezentacji, że praca nad projektem trwała dwa lata, drukowanie zajęło 45 dni, a ponad miesiąc - oprawianie albumu, który zawiera 50 stron. 
  • Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
  • W tym dniu urodzili się lub zmarli najsławniejsi pisarze: Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega, Maurice Druon, Halldór Laxness, Vladimir Nabokov, Josep Pla i Manuel Mejía Vallejo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz