CZYTELNIA RODZICA

Znalezione obrazy dla zapytania czytający rodziceNa mądrych i dzielnych ludzi wyrastają dzieci, które od najmłodszych lat słuchają opowieści i czytają książki.  

KOCHANI RODZICE,
książki to nie tylko czytanie i przewracanie kartek. To coś dużo więcej. To również towarzysze dziecięcych zabaw, to przyjaciele, niesłychani ważni dla ich rozwoju. W jaki sposób najlepiej wykorzystać książki dla dzieci i jak wspólnie przeżywać przyjemność czytania.

- Czytajcie często dzieciom, dzięki temu zbudujecie z nimi silne więzi emocjonalne, rozwiniecie ich wyobraźnię, będziecie stymulować ich logiczne myślenie i poprawne wysławianie się z użyciem bogatego słownictwa.  A DZIŚ PRZECIEŻ SĄ OGROMNE BRAKI W TYCH OBSZARACH UMIEJĘTNOŚCI.

- Czytanie dzieciom wierszy rozwija w nich poczucie piękna i harmonii.

- Głośne i ekspresyjne czytanie (oczywiście bez przesady) z akcentowaniem słów i z odpowiednią intonacją dostosowaną do fabuły czytanej historii przygotowuje i zachęca dziecko do późniejszego samodzielnego czytania.

- Pozwólcie dzieciom otwierać i zamykać książki, jeśli tylko tego chcę.   

- Pozwólcie, żeby dzieci same przyglądały się ilustracjom.

- Pozwólcie im głośno powtarzać zdania, których nauczyły się na pamięć.

- Urządźcie w domu kącik czytelniczy, zagospodarujcie przestrzeń tak, aby dzieci miały swobodny dostęp do swoich książek.

- Pozwólcie dzieciom bawić się książeczkami, wspólnie wymyślajcie gry i zabawy związane z przeczytanymi opowiastkami. Nie zawsze też czytajcie zakończenie historyjki - pozwólcie dzieciom wymyślić zakończenie - a dopiero potem przeczytajcie wersję książkową. Wreszcie, pozwólcie dzieciom wymyślać całe opowieści.

- Opuszczajcie albo czytajcie szybciej te fragmenty, które uważacie za niewłaściwe.

Pamiętajcie, że wiek małych czytelników podawany przez autorów i wydawców zawsze jest tylko ogólną wskazówką, tak naprawdę liczy się indywidualna umiejętność słuchania dziecka.

PROSZĘ MI WIERZYĆ - CZYTANIE NAPRAWDĘ DZIAŁA :):):)



CZYTELNIA RODZICA
Bardzo polecam Państwu pewnie już znaną serię Czytam Sobie. Książki te bardzo ułatwiają naukę czytania, nie powodują zniechęcenia do tekstu wręcz przeciwnie - zachęcają po sięgnięcie po kolejną część.W ramach serii zostały wydane książki na trzech poziomach zaawansowania czytania dziecka.
Poziom 1: składam słowa. Poziom 2: składam zdania. Poziom 3: połykam strony.
Trudniejsze słowa są wyjaśnione w słowniczku, dodatkowo czytanie ułatwia podzielenie wyrazów na sylaby. Same teksty to wartościowe utwory znanych pisarzy dla dzieci ozdobione dodatkowymi pięknymi ilustracjami. 
W książkach tych nie przeraża ilość stron, ilość tekstu i grubość. Każde dziecko będzie zachęcone do dalszej lektury. NIEKTÓRE Z TYCH KSIĄŻEK SĄ DOSTĘPNE W BIBLIOTECE.

Obowiązkowy podręcznik każdego dorosłego. Gorąco polecam. !!!!!!!   
Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały - jak słuchać, żeby dzieci dKsiążka pokazuje najczęstsze błędy popełniane przez rodzica i wskazówki jak temu zaradzić. Proste, logiczne zasady, które stopniowo wprowadzamy w życie codzienne.           
"Jak mówić, żeby dzieci słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci mówiły".
             
     "Jak pomóc dzieciom, by radziły sobie z własnymi uczuciami? 
Brzmi to trochę odstraszająco i nader psychologicznie. Po przeczytaniu niejeden może pomyśleć: moje dziecko sobie radzi. Jest jedna rzecz bardzo ważna i wartościowa w tym rozdziale. Autorki zwracają uwagę na to jak często negujemy uczucia dzieci czy w ogóle uczucia innych. Począwszy od tego, że kiedy dziecko mówi, że nie jest głodne, każemy mu jeść, bo "tak mało zjadło". Albo kiedy mówi, że jest mu ciepło, a my każemy ubrać rękawiczki, bo nam jest zimno. Od tego począwszy. A skończywszy na tym, że kiedy widzimy nasze dziecko smutne lub złe, najlepiej skomentować to słowami "wyglądasz jakbyś był zły/smutny/..." i zachęcić w ten sposób do zwierzeń niż na siłę pocieszać lub wmawiać, że nie ma powodu do swoich uczuć."      wypowiedź na www.lubimyczytac.pl. Autor Rudowłosa


 
WIĘCEJ TAKICH KOMIKSOWYCH PORADNIKÓW NA STRONIE SWIERSZCZYK.PL

ZESTAW PIERWSZEJ POMOCY DLA RODZICÓW :) POLECAM

Kolejną ciekawą pozycją dla rodzica jest książka Anny Jankowskiej "Trudne tematy dla mamy i taty" wydawnictwa Zielona Sowa. Stron 240, koszt około 25 zł. Ta książka to nie tylko poradnik poświęcony wychowaniu dzieci. To spora dawka wiedzy w sztuce życia w zwariowanym XXI wieku, który postawił przed rodzicami wielkie wyzwania: 1. Jak zbudować

 autorytet i go nie stracić? 2. Jak uratować rodzeństwo przed bratobójczą walką? 3. Jak ustrzec dziecko przed uzależnieniem od komputera? 4. Jak sobie radzić z lękami, egoizmem, utrata pracy? 5. Jak przeprowadzić dziecko przez rozwód, chorobę, żałobę. 6. Jak chronić dziecko przed złym dotykiem i przemocą?

         
                                  
Znalezione obrazy dla zapytania dwa serca anioła"Dwa Serca anioła" Wojciecha Widłaka (Wydawnictwo Media Rodzina), to    budząca nadzieję opowieść. Gdy Romek miał 6 lat, znalazł się w szpitalu i usłyszał, że ma bardzo poważną wadę serca. Teraz Romek ma kilka lat więcej. Nie wolno mu się męczyć, więc nie może grać w piłkę ani biegać. Chłopaki na podwórzu nazywają go Drakulą, bo jest blady i ma sińce pod oczami. Ale pewnego dnia...
Znalezione obrazy dla zapytania dwa serca anioła
Mimo poważnego problemu, jaki został tu poruszony, jest to książka pogodna i budząca nadzieję, pełna typowego dla autora, czułego humoru. Ilustracje - Pawła Pawlaka w charakterystycznej - dwutonowej - i nietypowej dla artysty kolorystyce, stanowią ciekawą interpretacje opowieści.  

Książka zdobyła DUŻEGO DONGA 2012, czyli nagrodę główną w konkursie PS IBBY przyznawaną przez jury dziecięce i profesjonalne, za spójność głębokiego i mądrego tekstu oraz szaty graficznej.


"Między lekcjami: jak rozmawiać z dzieckiem o przemocy w szkole (i nie tylko). Poradnik dla rodziców.
Artykuły dotyczą bardzo różnych problemów. Rodzic znajdzie w nim zarówno odpowiedzi na pytania, jak ustrzec dziecko przed takimi zagrożeniami jak przemoc w sieci i uzależnienia, ale także i wskazówki dotyczące współpracy ze szkołą, aktywizacji społecznej dziecka czy wychowania dziecka na różnych etapach jego rozwoju. Artykuły uzupełnione zostały o literaturę oraz adresy organizacji i instytucji, do których warto zwrócić się o pomoc lub poradę.
Poradnik to nie tylko wartościowa lektura dla rodziców, ale także dla nauczycieli i pedagogów. Opisywane w nim problemy, choć różne, mają bardzo ważny wspólny mianownik. Żadnego z nich nie sposób rozwiązać bez porozumienia i zgodnej współpracy ze szkołą. Niezbędna jest wymiana informacji, stały kontakt i wspólny namysł. Współdziałanie szkoły i rodziców może przyczynić się do lepszej diagnozy zagrożeń dla najmłodszych oraz pozwolić na skuteczne i trwałe rozwiązywanie problemów.

Poradnik dostępny na stronie www.szkolabezprzemocy.pl/poradnik
KSIĄŻKA DOSTĘPNA W BIBLIOTECE.



Dziecko oswaja się ze swoim strachem, lękami. Każdy strach ma swój wygląd, miejsce zamieszkania, hobby. AUTOROWI NALEŻĄ SIĘ PODZIĘKOWANIA.
"Leksykon strachów domowych".

(...) Zastanawiacie się zapewne, po co w ogóle tworzyć taki leksykon? Odpowiedź jest bardzo prosta: by wreszcie skończyć z wizerunkiem strasznego stracha, który straszy. Po przeczytaniu tej książeczki zrozumiecie, że żyjące wokół nas domowe strachy są sympatyczne, pożyteczne i mogą stać się naszymi przyjaciółmi (...) - tyle od autora. A my zachęcamy do oswojenia domowych strachów, w czym ta książka na pewno Wam pomoże :) Przy okazji dowiecie są, kim jest Zaszafon i Pąkątniki i dlaczego mówi się "Strach ma wielkie oczy".
KSIĄŻKA DOSTĘPNA W BIBLIOTECE.


Szereg literek bez usterek, czyli alfabetociekawostki - Łukasz Dębski W momencie, gdy dziecko zaczyna naukę w szkole i poznaje litery warto sięgnąć do tej pozycji. 
"SZEREG LITEREK BEZ USTEREK CZYLI ALFABETOCIEKAWOSTKI" 

dziecko odkrywa twórczą zabawę z literkami, poznaje lepiej alfabet poprzez świetne wierszyki i śliczne ilustracje. W książce mamy zabawne, pokręcone i dziwne wierszyki oddziałujące dobrze na wyobraźnię dziecka. Dobra książka na ćwiczeń logopedycznych i dyktand dla starszych dzieci. 
KSIĄŻKA DOSTĘPNA W BIBLIOTECE.




Kiedyś mały Rysio zapyta "Mamo, skąd się wziąłem?". Zaskoczona mam odeśle go do taty, tata z powrotem do mamy, aż w końcu zacznie szukać odpowiedzi na własną rękę. A to jedno z najgorszych rozwiązań.
Seria " Mamo, tato! Skąd się biorą dzieci?" to 3 książeczki dla 3-6latków, 7-11latków i 12-16latków.

"Z dziećmi trzeba rozmawiać o seksualności, lecz na ich poziomie rozwoju. Pierwsze zainteresowanie tym tematem najczęściej pojawia się w okolicach 3 urodzin malucha.  Jeśli Wasz brzdąc już o to pyta, a Wy nie za bardzo macie czas na szukanie podpowiedzi w obszernej literaturze, to w tej  publikacji zarówno dla rodziców, jak i dla maluchów znajdują się wskazówki na zrozumienie fazy rozwojowej oraz szybkie podpowiedzi na być może niektóre z Waszych wątpliwości. Dzieci natomiast, z pomocą oczywiście dorosłych, będą mogły przeczytać o różnicach między płciami, o dręczących ludzi emocjach, o poczęciu, ciąży i porodzie.

Książeczka ma zaledwie 32 strony, opisuje w sposób mądry różnice między płcią. Możemy tutaj w sposób odpowiedzialny porozmawiać z dzieckiem o emocjach i seksualności.
Książka w sposób mądry i delikatny porusza ten temat, posiada ciepłe i humorystyczne ilustracje. 
wypowiedź na www.odkrywczamama.blogspot.com


"Powiedz mi dlaczego nie mogę oglądać telewizji" to jedna z książek mówiąca o właściwym zachowaniu się, o wartościach. Kolejną książeczką z tej serii to "Powiedz mi...nie mogę gryźć koleżanek".

Okładka - Powiedz mi, dlaczego... Nie mogę oglądać telewizji?Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wytłumaczyć dzieciom, że czegoś robić nie wolno, że coś nie wypada. Same zakazy nie wystarczą, dziecko musi być przekonane o tym, że jego zachowanie jest niewłaściwe, że kogoś może nim zranić. Ta książeczka w ciepły i pogodny sposób odpowiada na pytanie, dlaczego nie wolno spędzać przed telewizorem czy  komputerem całych dni – zachęca do innych pożytecznych i aktywnych form spędzania  wolnego czasu. Przytoczone scenki z domu i z podwórka, opatrzone fantazyjnymi ilustracjami, działają na dziecięcą wyobraźnię i zapraszają je do samodzielnego myślenia. 

Ta książeczka to gotowa i mądra odpowiedź na ważne dziecięce dylematy!"  www.granice.pl
KSIĄŻKA DOSTĘPNA W BIBLIOTECE.



Mateusz nie lubi chodzić do szkoły. Ma problem z szybkim rozumieniem poleceń nauczycielki, koledzy sobie z niego żartują, nauczycielka dzieli uczniów na lepszych i gorszych, a do tego wszyscy wolą przyjaźnić się z Łukaszem. To wszystko sprawia, że Mateusz czuje się przygnębiony...
"Mamo, boję się szkoły" to książka z serii Wielkie Problemy Naszych Dzieci. Historyjki Terapeutyczne autorstwa Giovanny Ramera.

"Opowiadanie to proponuje dziecku rozwiązanie trudnego problemu jakim jest niechęć do szkoły. Książka dotyczy dzieci uczęszczających do początkowych klas szkoły podstawowej. Problem aklimatyzacji, próby odnalezienia swojego miejsca w klasie szkolnej, chęć zdobycia akceptacji przez rówieśników, poczucie niesprawiedliwości ze strony nauczycielki, porównywanie się z innymi bardziej sprawnymi i przez to bardziej lubianymi dziećmi, to poważne problemy z jakimi borykają się mali uczniowie. Pierwszymi objawami problemów szkolnych (w tym przypadku nie chodzi o problemy z nauką, ale z poczuciem odrzucenia i braku prawdziwych przyjaciół) jest złe samopoczucie, skarżenie się dziecka na ból brzucha, głowy." www.gloria24.pl
KSIĄŻKA DOSTĘPNA W BIBLIOTECE.



  Bardzo mądrze napisana książka wierszem o zachowaniu, o mówieniu "dzień dobry", o relacjach rodzinnych, o zachowaniu przy stole, w szkole, teatrze...
Baaardzo polecam.






2. Najważniejsze 20 minut dnia!!!!!!!
http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/
GŁOŚNO czytac każdy może
Stronka interaktywna o książkach
Kultura w sieci dla dzieci



  "Wiem i potrafię"... to seria kształcących książeczek dla dzieci ciekawych świata. W tej części autorzy wprowadzą dziecko w interesujący świat fizyki i chemii. W przystępny i odpowiedni dla nich sposób wyjaśnią, dlaczego coś się dzieje. Jak zbudować tęczę, zegar słoneczny, kompas czy wulkan? Czy istnieje elektryczna cytryna? W przystępny i odpowiedni sposób wyjaśniają co się dzieje z przedmiotami podczas eksperymentu. Kolorowe ilustracje pokazuja krok po kroku jak zrobić prostą konstrukcję. Duże litery zachęcają do samodzielnego czytania.







 "12 ważnych opowieści". W tej książce padają bardzo często ważne słowa: miłość, odpowiedzialność, uczciwość, szczęście, samodyscyplina, piękno, sprawiedliwość, przyjaźń, odwaga, dobroć, szacunek, mądrość.
Znakomici autorzy: Irena Landau, Natalia Usenko, Anna Onichimowska, Eliza Piotrowska, Joanna Krzyżanek, , Anna Sójka, Maria Ewa Letki, Liliana Fabisińska, Agnieszka Frączek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Paweł Beręsewicz, Marcin Przewoźniak napisali niebanalną, bez nadęcia i patosu, niezwykle ciepłą książkę dla dzieci o ważnych sprawach.








 Najważniejsze 20 minut dnia!!!!!!!
Stronka interaktywna o książkach
Kultura w sieci dla dzieci

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz