wtorek, 12 listopada 2013

Koziołek Matołek wyrusza w świat

Witam wszystkich na naszej stronie. Chcę wszystkim podziękować za komentarze :):) i prosimy o jeszcze :)
Dziękujemy Krzysiowi Suchy, który był sponsorem dzisiejszych ciasteczek.

Tematem przewodnim dzisiejszego spotkania było poznanie naszej kochanej postaci Koziołka Matołka. Ale zanim to nastąpiło zagraliśmy w grę "Komórki do wynajęcia". Gra trochę zmodyfikowana literacko - trzeba było odpowiedzieć na pytania.

 Pytania były czasem bardzo trudne i dotyczyły głównie literatury dziecięcej.
 Na koniec obejrzeliśmy książki pt. "Koziołek Matołek", dowiedzieliśmy się trochę informacji o jego twórcach. Osławione przygody Koziołka bawią nieprzerwanie kolejne pokolenia dzieci.
Czytelników przyciąga humor książki i liczne przygody tytułowego bohatera.

Pierwsze dwie księgi ukazały się u Gebethnera i Wolffa w Warszawie w 1933 roku, a dwie następne w roku 1934. Od razu zyskały ogromną popularność wśród dzieci.

Czyli Koziołek Matołek ma 70 lat!!
Pierwsze narysowane przez M. Walentynowicza obrazki do tekstów K. Makuszyńskiego znacznie odbiegały od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Artysta trzykrotnie rysował cały komiks.
Najpierw powstało "120 przygód Koziołka Matołka". Kolejna część nosi tytuł "Druga księga przygód Koziołka Matołka". Ostatnie dwie to "Trzecia księga przygód Koziołka Matołka" i "Czwarta księga przygód Koziołka Matołka".


Historia powstania tej książki jest bardzo ciekawa. Otóż przed wojną w jednej z krakowskich kawiarń siedział sobie smutny, ubogo odziany mężczyzna. A przy sąsiednich stolikach kilku literatów prowadziło ożywioną rozmowę. Wśród nich był właśnie Kornel Makuszyński. Po pewnym czasie zwrócili oni uwagę na samotnego pana i zapytali skąd pochodzi. Okazało się, że z Pacanowa, małej i bardzo biednej osady na Kielecczyźnie. Wtedy Makuszyński rzekł:
 - Trzeba jakoś pomóc temu Pacanowi. Ja coś napiszę.
 - To ja namaluję - dorzucił Marian Walentynowicz.
I tak narodził się pomysł uciesznej historii Koziołka Matołka.
 
Historia ta opowiada o podróży bohatera po całym świecie w poszukiwaniu mitycznego Pacanowa (w rzeczywistości istnieje Pacanów w województwie świętokrzyskim), jedynego miejsca w świecie, gdzie jakoby podkuwają kozy. Przygody są oczywiście niezwykłe i absolutnie nieprawdopodobne, koziołek jest sympatyczny i łatwowierny, śmieszny i niezgułowaty, niezdarny i dobrotliwie naiwny.
  
Twórcą dowcipnej części pisanej jest Kornel Makuszyński (1884-1953), autor niezwykle popularnych utworów dla dzieci i młodzieży, m.in. "O dwóch takich, co ukradli księżyc", "Przyjaciel wesołego diabła", "Panna z mokrą głową", "Wyprawa pod psem", "Awantura o Basię", "Szatan z siódmej klasy", "Szaleństwa panny Ewy".
Ilustracje są dziełem Mariana Walentynowicza (1896-1967) - rysownika, architekta i pedagoga. Wspólnie z Makuszyńskim stworzyli jeszcze inne książeczki dla najmłodszych - "Awantury i wybryki małej małpki Fiki Miki", "Bajka o wawelskim smoku", "Wanda leży w naszej ziemi".Na koniec obejrzeliśmy 3 krótkie bajeczki z przygodami naszego bohatera. Była przy tym kupa śmiechu.
Zapraszam za tydzień. P. Agnieszka :) 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz