poniedziałek, 13 czerwca 2016

"Jak nie czytam jak czytam"

10 czerwca o godzinie 10.00 wspólnie całą szkołą biliśmy rekord czytania książek w jednym momencie. "Jak nie czytam jak czytam" to akcja ogólnopolska, w której brały udział biblioteki szkolne, publiczne, pedagogiczne i przede wszystkim młodzież i dzieci. Akcja miała na celu nie tylko promocję czytania ale również chciano pokazać, że ludzie młodzi czytają więcej niż dorośli, a szkoła i biblioteka to najlepsze narzędzie do pracy nad poprawą czytelnictwa.
Wspólnie odczytaliśmy wybrane fragmenty ciekawych książek. A czytały: p. Agnieszka Szrubarz, Julia Pyka i p. Ewa Barańska :):):) Czytaliśmy: "Życie Pi", "Dziewczynka z szóstego Księżyca", "Mały książę".
Zaproszona została p. fotograf z "Gazety Łaziskiej", która zamieściła artykuł na nasz temat.

sobota, 11 czerwca 2016

Pierwsza Noc Bibliotek 2016

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja, która w niecodzienny i niekonwencjonalny sposób promuje czytanie i biblioteki, jako najbardziej dostępne i otwarte instytucje kultury. W tym roku odbyła się już II edycja pod hasłem „WOLNO CZYTAĆ”. Wzięło w niej udział ponad 1000 bibliotek w całej Polsce. Celem przedsięwzięcia było pokazanie, że warto czytać.

W tę akcję wpisuje się również nasza szkoła i biblioteka, która zaprosiła na spotkanie uczniów klas od I-VI. "Noc detektywów" rozpoczęliśmy o godzinie 19.00. Swoją obecnością nasze spotkanie uświetniła pani dyrektor szkoły.

Noc rozpoczęła się od spotkania z zaproszonym gościem. Niestety chciał pozostać anonimowy więc nie ma tutaj zdjęć z tej części spotkania. Dotyczyło ono pracy detektywistycznej, szukania i wykrywania śladów osób podejrzanych. Była to lekcja bardzo interesująca i pouczająca. Każdy mógł sprawdzić na sobie jak to jest być podejrzanym. BARDZO DZIĘKUJEMY za obecność.
W kolejnej części spotkania uczniowie zapoznawali się z sylwetkami znanych detektywów: Szerloka Holmsa, Adriana Poirota, ojca Mateusza...i rozwiązywali quiz z zapamiętanych wiadomości. Kolejnym zadaniem było ułożenie opowiadania z wylosowanych kartek.
Nie mogło zabraknąć w taką noc również tworzenia portretu pamięciowego. Korzystając z darmowej strony internetowej mogliśmy się zmierzyć z własnymi pomysłami i interpretacją co kto rozumie pod pojęciem np. twarz owalna. Każda grupa dobierała kolejne elementy twarzy na podstawie otrzymanego opisu. Efekty były zaskakujące ;)
Później przyszedł czas na wspaniałą zabawę w detektywów. Cztery grupy musiały przejść przez 3 miejsca na podstawie otrzymanej mapy i wskazówek. Gra terenowa polegała na odszukaniu miejsca o nazwie biblos i theke - tam trzeba było znaleźć białą kopertę, która mówiła o kolejnym miejscu. Pytania okazały się bardzo łatwe i każda drużyna odnalazła czwarte miejsce czyli szatnię, w której siedział zamknięty pan Kassolik. Kierował wszystkie drużyny na salę gimnastyczną, gdzie w skrzyni z morderczymi przedmiotami czekały zagadki do rozwiązania. Nagrody tez były - cukierki:):):)
Na koniec każdy rozbił swój namiot:) i zaczęliśmy oglądać filmy: "Różowa Pantera" i "Willow". Niektórzy wytrwali do godziny 3 rano i obejrzeli oba.
Pobudka była po 7.00 rano i każdy obudził się z uśmiechem na twarzy. Domyślamy się, że było fajnie. Nam tez się podobało. Zapraszamy na kolejną noc już za rok. 
Organizatorzy: Agnieszka Szrubarz, Agnieszka Rzepka, Sabina Baran-Wloczek, Sebastian Kassolik. 
Poniżej duuuuuuużo zdjęć.

środa, 8 czerwca 2016

"Jak nie czytam jak czytam". Ogólnopolska akcja masowego czytania

 10 czerwca o godzinie 10.00 nasza cała szkoła weźmie udział w ogólnopolskim happeningu czytelniczym, w którym będziemy pobijać rekord czytania książek w jednym momencie w całej Polsce. To akcja masowego czytania o niespotykanym dotąd charakterze ma na celu promować czytelnictwo i biblioteki szkolne.
Zasady są bardzo proste: każdy przynosi tego dnia książkę lub wypożycza ją z biblioteki.  Zbieramy się w szkole o 10.00 w umówionym miejscu i jednocześnie wszyscy czytamy. Zrobione zdjęcie zostanie wysłane, a za to czekają nagrody.
Starzy nie czytają ? W młodych nadzieja!

Pod takim hasłem przebiegać będzie impreza. Forma akcji ma za zadanie przekonać uczniów, że czytanie nie jest reliktem przeszłości ani czynnością niemodną, wstydliwą. Organizatorzy akcji wprowadzili element rywaliazacji w postaci przeciwstawienia czytającej młodzieży przeciw nieczytającym dorosłym


Pokażmy wszystkim dorosłym, że młodzi potrafią i chcą czytać.!!!!!!
Zapraszamy również wszystkich Rodziców do włączenia się w akcjęJ

czwartek, 2 czerwca 2016

Miś o Małym Rozumku ale o wielkim sercu

Wszyscy wiemy, że "Kubuś Puchatek" to książka ponadczasowa. Miś O Bardzo Małym Rozumku uczy nad wielu rzeczy, a zwłaszcza jak być prawdziwym przyjacielem. W związku z wzięciem udziału w Tygodniu Czytania Dzieciom do biblioteki szkolnej zaprosiłam moją klasę -klasę IIb na lekcje, podczas której poznawaliśmy kolejne przygody bohaterów ze Stumilowego Lasu. Posłuchaliśmy rozdziału IV, w którym Kłapouchy gubi ogoni  i kto pomaga mu go znaleźć? Oczywiście Puchatek. Na koniec zajęć wszyscy mieli za zadanie dorysować Kłapouchemu ogon z zamkniętymi oczami:):):)