wtorek, 25 kwietnia 2017

Konkurs szkolny SLEEVEFACE

SLEEVEFACE

Zapraszam do wzięcia udziału w szkolnym konkursie SLEEVEFACE.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV-VI

Na prace czekam do 10 MAJA. 

Jak zorganizować sesję sleeveface?
1. Na początku trzeba zebrać 2-4 osób. Jedna osoba robi zdjęcie, druga (trzecia) stanowi tło, a czwarta trzyma książkę.
2.Należy wspólnie wybrać książkę z ciekawą okładką z półki bibliotecznej.
3.Do każdej okładki trzeba przygotować stylizację – ubrania, otoczenie, które „wtopią się” w okładkę. Jeśli jest taka potrzeba, należy uwzględnić fryzurę i makijaż.
4.Niezbędne mogą okazać się rekwizyty i akcesoria.
5.Wykonujemy zdjęcie.
6. Miejscem do tworzenia „TWARZOOKŁADEK” może być dowolne pomieszczenie, jak również sceny na dworze.
7. Zdjęcie przynosimy na pendrivie (który zwrócę), ale możecie przesyłać też na profilu biblioteki na facebooku https://www.facebook.com/bibliotekasp5laziska/

„Sleeveface” - okładka książki jest sfotografowana w ten sposób , że łączy się z sylwetką osoby i stanowi jej przedłużenie.
Okładka książki powinna być na środku, tak jak na przykładowym zdjęciu.

poniedziałek, 24 kwietnia 2017

"Potworna" MarcyKate Connolly [recenzja]


Kymera to istota, która została ożywiona przez Ojca, aby wypełnić pewną misję. Została stworzona od nowa ze szczątków innych stworzeń. Dawniej mieszkała w Bryre, mieście zaatakowanym przez potężnego czarodzieja szukającego zemsty za złamanie słowa. To przed nim Kym ma bronić młode dziewczęta porywane i zakażane nieuleczalną chorobą. Dziewczyna musi od nowa nauczyć się wszystkiego, a jest to tym trudniejsze, gdyż straciła przy okazji przemiany wszystkie wspomnienia. Jednak czasem widzi w głowie kobietę w niebieskiej sukni...czy to jest jej nieżyjąca matka?


Co noc Kymera wylatuje z domu do więzienia maga i wykrada stamtąd jedną dziewczynę, którą następnie zaufany człowiek wywozi do krainy pełnej szczęścia - Belladomu.
Bohaterka ze względu na swój wygląd nosi pelerynę i ma kategoryczny zakaz zbliżania się do ludzi.
Jednak młodzieńcza ciekawość pcha Kym w ich kierunku. Z czasem zaprzyjaźnia się z Renem.
Kymera codziennie toczy walkę z samą sobą, z ludźmi i na końcu musi stoczyć ostateczną walkę z czarownikiem.

Czy ocali miasto i czy pokona maga? Czy ludzie ją zaakceptują i czy odzyska wspomnienia?
To świetna książka, więc zachęcam do osobistego czytania.

Czy polecam tą książkę? TAK TAK TAK      Czy mam je w bibliotece? TAK
Czy przeczytałabym ją jeszcze raz? TAK

Bardzo zależy mi na Waszych komentarzach.  Jeśli tu byłeś/byłaś proszę napisz kilka słów dla innych :):)

czwartek, 13 kwietnia 2017

"Na tropie bestii" Złota zbroja Soltra [Kamienna czarodziejka]

Misja, jakiej podjął się Tom, by odzyskać złotą zbroję, prowadzi go do rodzinnej wioski, terroryzowanej przez kamienną czarodziejkę Soltrę.
Czy chłopcu uda się pokonać Bestię i uwolnić mieszkańców osady? A może dołączy do ofiar i sam zostanie zaklęty w kamień?
W serii "Złota Zbroja"                                                             
Książka bardzo mi się spodobała i czytam inne części. Jak na książkę bardziej dla chłopaków bardzo mi się podoba.
CZY MAMY JĄ W BIBLIOTECE? TAK
CZY JĄ POLECAM? JAK NAJBARDZIEJ
CZY PRZECZYTAŁAM BY JĄ JESZCZE RAZ? RACZEJ NIE
                         



                                    MIŁEGO CZYTANIA
                                    OLIWIA FILIPCZYK

środa, 12 kwietnia 2017

Film poklatkowy na zajęciach bibliotecznych

Gdzieś kiedyś usłyszałam, że filmy poklatkowe to świetna metoda nauki, świetna zabawa i fantastyczne doświadczenie. Postanowiłam więc przeprowadzić zajęcia w bibliotece wykorzystujące tę metodę.
Film tworzony metodą poklatkową. Na czym to polega? Potrzeba dużo czasu i cierpliwości, aby film powstał. Po pierwsze trzeba mieć odpowiedni do tego SPRZĘT. Na szczęście wystarczy telefon komórkowy z aparatem lub tablet. Na urządzenie trzeba zainstalować aplikację do robienia filmów poklatkowych. Ja na swojej komórce zainstalowałam Lipse It (Android). Aplikacja ta jest w polskiej wersji językowej i łatwa w obsłudze, więc dzieci spokojnie dały sobie radę.
Krok drugi. POMYSŁ. Aby powstał film musimy mieć scenariusz oraz przygotowane do tego tło, postaci, przedmioty itp. Dlatego uczniom wcześniej powiedziałam, aby przynieśli z domu jakieś zabawki. Bardzo dobrze sprawdzają się klocki LEGO. 
Krok trzeci. TWORZENIE. Fajnie, gdy mamy kogoś, kto nam pomaga. Telefon po włączeniu aplikacji sam robi zdjęcia co jakiś czas. My w tym czasie musimy szybko zmienić scenę i przesuwać nasze postaci. Jednocześnie musimy trzymać telefon w ręce. Dlatego dobrze wykonywać film w grupie, w parze. Jedna osoba zajmuje się telefonem, a druga ustawia ludziki.
Zajęcia były bardzo fajne. Dzieci bardzo się zaangażowały. Przyniosły całe pudła klocków LEGO:):):) Powstało kilka fajnych filmów. Jednak są to filmy na próbę, więc nie opublikuję żadnego. Ale następnym razem, kto wie...

poniedziałek, 10 kwietnia 2017

I WOJEWÓDZIKI KONKURS MATEMATYCZNO-BIBLIOTECZNY „MATEMATYCZNY NIEZBĘDNIK UCZNIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ- LAPBOOK”

I WOJEWÓDZKI KONKURS MATEMATYCZNO-BIBLIOTECZNY „MATEMATYCZNY NIEZBĘDNIK UCZNIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ- LAPBOOK”

 I. Lapbooki –analogowe laptopy, miniksiążki ręcznie robione, do wewnętrznego użytku. Tworzone są z tego, co posiadamy pod ręką: teczki biurowe, kolorowy papier, wycinki z gazet, wstążki, tasiemki. Lapbooki można porównać do tworzonych dawniej ściąg. Przygotowując je, wybieramy zagadnienia najważniejsze, przetwarzamy treść, zapisujemy, zwijamy w rolki, harmonijki,
 II. Cele konkursu: 
a) kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł, a w szczególności z książek, encyklopedii, poradników itp.,

Zapraszamy do udziału klasy IV-VI

środa, 5 kwietnia 2017

"Randka z książką"

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej od poniedziałku cały tydzień trwa w bibliotece akcja "Randka z książką". Dzięki pomocy Oliwki i Karoliny z IIa oraz Dagmary, Hani i Nikoli z IIIb przygotowania poszły szybko.
W dwóch skrzynkach znajdują się numerki, które po wylosowaniu odkrywają tytuł książki. Książkę wypożyczamy lub zamieniamy na inną, ale tylko w momencie, gdy ktoś już ją kiedyś przeczytał.
Akcja ta cieszy się dużą popularnością i musimy dokładać nowe książki do pudełka.
Zapraszamy :)


poniedziałek, 3 kwietnia 2017

Pasowanie na czytelnika biblioteki. Rok 2017

W dniu dzisiejszym klasa pierwsza stała się pełnoprawnymi użytkownikami biblioteki szkolnej. Na pasowaniu obecna była pani dyrektor szkoły oraz pani Monika. Byli również goście specjalni - pomocnicy, Pani Książka oraz stały bywalec biblioteki - Molik Książkowy.
Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od zagadnień związanych z biblioteką i z wypożyczaniem. Brawo dla was pierwszaki - jako pierwsi powiedzieliście poprawnie, kto pracuje w księgarni - księgarz, a nie księgowy, jak to wcześniej mówiły inne klasy :)
Następnie odwiedził nasz baaardzo zawstydzony