środa, 3 kwietnia 2013

Piknik literacki - Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej

2 kwietnia co roku obchodzimy na całym świecie Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej. Dlaczego ta data? Jest to dzień urodzin Hansa Christiana Andersena, pisarza dla dzieci i jego postac właśnie gościła dzisiaj na naszym kolejnym pikniku literackim.
A zaczęło się jak zwykle herbatką i ciasteczkami.

Podczas zajadania słodkości i jabłuszek słuchaliśmy życiorysu pana Andersena.Pochodził z biednej szewskiej rodziny. Jako dziecko był bardzo brzydki: miał długi nos i małe oczy, dzieci nie chciały się z nim bawic i naśmiewały się z niego. Ojciec wystrugał mu figurki z drewna, którymi sam bawił się w teatr.


 Gdy miał 11 lat zmarła mu matka, a gdy miał 14 lat umarł jego ojciec. Piękne opowieści i przedziwne historie opowiadała mu jego babcia.

 Po śmierci ojca pracował w fabryce cierpiąc głód i zimno. Zaopiekował się nim pewien dobry człowiek, dzięki któremu skończył gimnazjum, zdał maturę i poszedł na uniwersytet. W końcu wydał pierwszy zbiór "Baśni opowiadanych dzieciom", które cieszą się do dziś wielkim zainteresowaniem najmłodszych czytelników.

Andersenowskie baśnie opowiadają prawdziwe historie, bohaterowie są fantastyczni jak i prawdziwi. Andersen ośmiesza tchórzostwo, egoizm, pychę, głupotę oraz wszelkie próżne zachowania na dworach królewskich. Pochwala natomiast męstwo, dobroc serca ludzi prostych. Jego bohaterowie podobnie jak on wywodzą się z rodzin ubogich.
Jaka jego baśń najbardziej przypomina życie pana Andersena? "Brzydkie kaczątko" właśnie. 

 Oglądaliśmy - po krótkich i smutnych opowieściach o życiu pana Andersena - baśni "Słowik". Życie na dworze cesarskim i smutne życie słowika bardzo zawładnęły naszymi umysłami :)
Jak widac na zdjęciach bajka się podobała. Na koniec ZAGADKI. 

 Korzystając ze strony http://www.scholaris.pl/frontend,4,103116.html dowiedzieliśmy się jeszcze fajnych rzeczy o H. Ch. Andersenie. Wszyscy odpowiadali na pytania prawie bezbłędnie ;)

A potem rozwiązywaliśmy zagadki dotyczące pana Andersena. Zapraszam wszystkich na stronę podaną powyżej.

Jaka szkoda, że herbatka się skończyła, zagadki też. Myślę, że wszystkim się podobało i zapraszam za tydzień w środę o godzinie 13.15.
P. Agnieszka.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz