piątek, 12 kwietnia 2013

Piknik literacki - bajki, które leczą

O funkcji terapeutycznej książki wiadomo od 1916 r, kiedy to termin BIBLIOTERAPII pojawił się po raz pierwszy. Biblioterapia wykorzystuje wartości książek i czasopism dla regulacji systemu nerwowego i psychiki człowieka. Odmianą biblioterapii jest bajkoterapia zwana bajkami-pomagajkami. 
Dzieciom towarzyszą różne lęki, obawy, strach i negatywne uczucia. Możemy pomóc im uporac się z ich uczuciami. Tematem dzisiejszego pikniku był temat śmierci zwierzątka po raz kolejny. Nie wolno nam dorosłym bagatelizowac łez, trzeba odpowiadac na pytania dziecka. 

Na początek dzieci bardzo chętnie opowiadały o swoich podopiecznych. Niektórym z nich zwierzątko umarło. Mówiliśmy co czuje się po odejściu przyjaciela.

Potem czytaliśmy bajkę terapeutyczną pod tytułem "Drzewko" i wykonywaliśmy do niej rysunki. 

 Młode drzewko rosło szczęśliwie w cieniu innych drzew. Miało wielu przyjaciół w postaci ptaków, wiewiórek.

Pewnego dnia rozpętała się burza i drzewko straciło swego przyjaciela starego dęba. Nie były dla niego pocieszeniem słowa deszczu i leszczyny. 

  Następnego dnia przyszedł leśniczy i postawił w lesie paśnik. Zajączek wyjaśnił drzewku, że paśnik został zrobiony z drewna starego dębu. Drzewko poczuło się lepiej, bo śmierc dębu nie była daremna.    Kolejnej nocy znów rozpętała się burza ale drzewko nie bało się już tak bardzo, nie rozpaczało, gdy stara leszczyna się złamała. Wiedziało, że i z jej drewna ludzie wykonają coś pożytecznego.  A oto prace dzieci do tekstu czytanej bajki.
Zapraszam za tydzień na kolejny piknik. Będziemy dobrze się bawic :)
p. Agnieszka


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz