wtorek, 6 września 2016

"Ostatnie piętro" Irena Landau [recenzja]

Dzisiaj dużo mówi się o wojnie, stało się to tematem powszechnym. W szkole podstawowej ten temat się przewija już od klasy 2. Na szczęście na rynku pojawiło się kilka pozycji godnych polecenia dla całkiem małych dzieci, napisanych przez dorosłych, którzy przeżyli wojnę.
Jedną z takich książek jest "Ostatnie piętro" Ireny Landau.
Szczerze mówiąc to boję się czytać takie książki z getta o małych dzieciach. Bohaterka, mała żydówka Cyrla musi stawić czoło swojemu lękowi, musi rozstać się z rodziną i iść w niepewnym kierunku, aby uniknąć śmierci.
Książka zaczyna się od przemeblowania domu rodziny, która przyjmie małą Żydówkę. Ośmioletnia Krysia dziwi się, że ze schowka zostały wyciągnięte jej rzeczy, i że ma przyjechać jej koleżanka ale to jest ogromna tajemnica. Cyrla w tym czasie przymierza zbyt duże ubrania mamy, w których musi uciekać nad ranem, a mama obcina jej włosy,
żeby wyglądała na starszą. Z getta wyprowadza ją zaprzyjaźniony Polak i prowadzi do domu Krysi. Po drodze Cyrla powtarza swoje nowe imię Czesia i pacierz po polsku oraz adres. Oboje starają nie rzucać się w oczy Niemcom.
W domu Krysi jest jej dobrze. Jej rodzice są dobrzy i kochający jednak Czesia tęskni za rodziną. W razie niezapowiedzianej wizyty Czesia musiała pamiętać o schowaniu się w bardzo przemyślanym schowku i to bardzo ją przerażało za każdym razem. Musiała tam siedzieć skulona, aż ktoś po nią przyszedł. Czasem trwało to kilka nudnych godzin. Czesia szybko nauczyła się być dyskretną i cichą jak myszka.
Bardzo często się bała, bardzo często się nudziła, gdyż nie wychodziła z domu.
Rodzina Krysi jak i Czesia czują się zagrożeni, żyją w ciągłym strachu tym bardziej, że wścibska sąsiadka domyśla się, że Ródyccy coś ukrywają.
Jak skończy się historia Czesi? Czy wyjdzie na jaw jej tajemnica?

Musimy pamiętać, że to historia prawdziwa o przyjaźni, heroiźmie i wojnie. Książka opowiedziana prostym językiem o losach autorki, której nieszczęściem było żyć w latach wojny.
Czy polecam tą książkę? TAK       Czy mam ją w bibliotece? TAK
Czy przeczytałabym ją jeszcze raz? TAK 

Bardzo zależy mi na Waszych komentarzach. Wiem, że uczniowie, którzy czytali tę książkę bardzo im się podobała. Napiszcie proszę kilka słów dla innych :):)

1 komentarz:

  1. Chętnie ją wypożyczę w bibliotece [:

    OdpowiedzUsuń