piątek, 23 stycznia 2015

Wrażenia po spotkaniu...

...myślę, że były bardzo pozytywne tym bardziej, że w naszej szkole dawno nie gościł autor książek. Cieszymy się bardzo, że udało się nam zorganizować to spotkanie akurat z tym autorem, ponieważ Jego książki o kocie Cukierku (który istnieje naprawdę) są prześmieszne i wywoływały uśmiech i śmiech na naszych twarzach.

Dla niewtajemniczonych przypominam, że dziś 23 stycznia odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie z panem Waldemarem Cichoniem. Zapraszam do obejrzenia zdjęć i przeczytania artykułu.
Zdjęcia można też obejrzeć na stronie szkoły.

Pan Waldemar Cichoń jest autorem 4 książek o Cukierku, 5 tom ukaże się już 1 czerwca.


 Waldemar Cichoń - Urodził się 9 marca 1974 roku w  Tychach. Rodowity - z dziada pradziada - Ślązak. Zawód wyuczony -  politolog, absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zawód wykonywany od zawsze - "rzeźbienie w Słowie". Wieloletni dziennikarz śląskiej prasy lokalnej i regionalnej, a także gospodarczej; obecnie rzecznik prasowy jednego z katowickich instytutów badawczych. Żonaty (żona Joanna - pierwsza, wielka, licealna miłość), tata Marcelego i Macieja, którze są również bohaterami Jego książek. Właściciel - choć określenie to nie najlepiej oddaje relacje łączące go z podmiotem posiadania, bo, jak mawia, "właścicieli to mają psy, koty mają personel" -  kota Cukierka. Fanatyczny wielbiciel literatury, hokeja na lodzie, chorwackiego Adriatyku i węgierskiej kuchni. 

Oficjalna strona Cukierka na Facebook


 Po spotkaniu autor podpisywał swoje książki, a miał tego sporo do podpisu i szykuje się jeszcze więcej :) dzięki Waszym zamówieniom.









"Rodzina pewna, jakich jest wiele
Zdecydowała w pewną niedzielę:
Miłego kotka chcemy mieć bardzo!
Miłego kotka trzeba przygarnąć!
Szukali długo, długo szalenie
W końcu znaleźli kota marzenie
Słodki jak cukier, piękny jak kwiatek 
W rzeczywistości był to gagatek..."
I tak właśnie narodził się pomysł na książkę, a kot dostarcza bardzo wielu pomysłów do jej napisania. Prawie wszystkie napisane tam historie są prawdziwe, np. ta ze srokami.


Życzymy wielu sukcesów w dalszej pracy i dziękujemy za to spotkanie.:)

czwartek, 15 stycznia 2015

WIELKA LIGA CZYTELNICZA

      „Wielka Liga Czytelników” to propagowanie mody  na czytanie wśród dzieci, młodzieży i rodzin. Pragniemy. Czytający rodzic stanowił dobry przykład dla dziecka i był dla niego promotorem kultury.

Dawno nie spotkałam się z tego typu konkursem.   

Na czym polega konkurs?

Uczniowie szkół podstawowych wypożyczają w bibliotece szkolnej lub bibliotece publicznej (miejskiej, gminnej…) książki z listy konkursowej i odbierają do nich pytania. Testy rozwiązują w domu, najlepiej podczas rodzinnego czytania. Wypełnione formularze oddają do biblioteki, gdzie zostają ocenione. Punkty z kolejnych testów sumują się. Etap pierwszy trwa do 14 marca 2015 r. Po troje najlepszych czytelników z kategorii kl. 1-3 i 4-6 weźmie udział w drużynowym półfinale, który odbędzie się 10 kwietnia 2015 r. równolegle w różnych województwach. Następnie najlepsze 5 drużyn wystąpi w turnieju finałowym w sobotę 25 kwietnia 2015 r. w Katowicach. Finałowi towarzyszyć będą liczne atrakcje dla rodzin. Całość imprezy odbędzie się pod nazwą „IV Wielka Zabawa Rodzinna”.

1.  Etap pierwszy konkursu trwa do 14 marca 2015 r.
2.  Celem pierwszego etapu jest wyłonienie trójki półfinalistów, którzy indywidualnie zebrali największą sumę punktów.
3.  Uczestnicy konkursu mogą zdobywać punkty poprzez czytanie proponowanych przez Organizatorów książek i rozwiązywanie przygotowanych do nich testów.
4.  Testy zawierają pytania dotyczące treści całej książki lub jej fragmentu, a także zawierają pytania interdyscyplinarne, związane tematycznie z daną książką.
5.  Dozwolona, a nawet wskazana jest wspólna praca dzieci wraz z rodzicami/opiekunami przy rozwiązywaniu testów. Rodzice nie powinni jednak wypełniać testu, a jedynie wspierać dzieci, pomagać, pełnić rolę doradczą, nakierowywać je na właściwy tok myślenia, czy odpowiednie źródło informacji.
6.  Z dołączonej  listy książek najlepiej przeczytać wszystkie 15 pozycji, żeby mieć większe szanse dostać się do finału.
7.  Po przeczytaniu książki uczestnik zgłasza się do biblioteki szkolnej po test i wypełniony oddaje w szkole.
8.  Pełny regulamin i inne informacje znajdują się na stronie  http://www.dzielnica24.pl/wielka-liga-czytelnikow/
9.  Uczestnictwo w konkursie – W ETAPIE SZKOLNYM -  jest dobrowolne, jednakże proszę o przemyślane decyzje!!!!!!!!!

ZAPRASZAMY SERDECZNIE P. AGNIESZKA

Poniżej lista książek do przeczytania:
Lista książek dla klas 1-3:

Kopciuszek - H. Januszewska
 Baśnie - J. Ch. Andersena - tłum. Cecylia Niewiadomska 
 Bajki - Ch. Perrault - tłum. Hanna Januszewska
Najmilsi - E. Szelburg-Zarembina
 Baśnie - Grimm - tłum. Marceli Tarnowski
Z przygód krasnala Hałabały - L. Krzemieniecka
Wiersze Tuwima: Abecadło, Spóźniony słowik, W aeroplanie, Słoń Trąbalski 
Jak Wojtek został strażakiem - Cz. Janczarski
 Pilot i ja - A. Bahdaj 
 Nie płacz koziołku - S. Michałkow - tłum. Maria Górska
 Piątka z Zakątka - K. Drzewiecka
 Anaruk, chłopiec z Grenlandii - A. i C. Centkiewicz
 Dziecię elfów - H. Ch. Andersen
 O psie, który jeździł koleją - R. Pisarski 
 Pan Kuleczka - W. Widłak 

Lista książek dla klas IV-VI:
 Tajemniczy ogród - F.H. Burnett - tłum. Jadwiga Włodarkiewicz
4. Sposób na Alcybiadesa - E.Niziurski
5. Pan Samochodzik i Templariusze - Z. Nienacki
11. Kłamczucha - M. Musierowicz 
12. Kwiat kalafiora - M. Musierowicz
13. Dynastia Miziołków - J. Olech
14. Lassie wróć! - E. Knight - tłum. Czesław Dembiński
15. Pollyanna - E. H. Porter - tłum. Paweł Łopatka
16. Historia żółtej ciżemki - A. Domańska
19. Mikołajek - Sempe, Goscinny
22. Za niebieskimi drzwiami - Marcin Szczygielski 
23. Władca Lewawu - Dorota Terakowska
24. Matylda / Roald Dahl
30. Księga strachów - Z. Nienacki
31. Ferdynand Wspaniały - L. J. Kern

środa, 14 stycznia 2015

Spotkanie autorskie. Waldemar Cichoń

"Cukierku, ty łobuzie", "Popraw się cukierku", "Nie martw  się cukierku", "Jak się masz cukierku?" to cztery tytuły śmiesznych książek Waldemara Cichonia.

Cukierku, ty łobuzie  Popraw się, Cukierku!    
Bohaterem książek Waldemara Cichonia jest... Cukierek. 
Cukierek to mały, pręgowany kotek - wydaje się słodki i nieporadny, ale nie dajcie się zwieść pozorom! Ten mały gagatek potrafi poprzewracać życie domowników do góry nogami! Ceni sobie swobodę i przede wszystkim dobrą zabawę. A okładka jest po prostu świetna - wypukła i błyszcząca. W bibliotece dostępny jest 1 egzemplarz do wglądu. 

   Spotkanie z samym autorem odbędzie się 
23 stycznia 2015 r. w naszej szkole o godz. 8.00. Będzie można kupić książki z imienną dedykacją autora. Cena 20 zł (Empik 25 zł). Za każdy kupiony komplet 50 sztuk szkoła otrzyma komplet 4 książeczek. Dlatego zachęcamy do kupowania :):):)
Poniżej jedna z wielu opinii rodzica na temat książek tego autora.

Recenzja rodzica
Bez problemu zaciekawiłam książką synka
Pierwsze pozytywne wrażenie zrobiła na mnie okładka. Elementy ilustracji śliskie i świecące, przyjemne dla oka i dłoni. Aż chce się ją otworzyć. Wszystkie dzieci lubią koty i cukierki, dlatego bez problemu zaciekawiłam książką synka. Tylko trudno mi było wytłumaczyć, dlaczego akurat ma tak na imię tytułowy kot, skoro nie jest taki rozkoszny i słodki.
Dobrze, że podzielono całość na krótkie opowiadania, można je czytać dzieląc na wieczory. Pozycja nadaje się do nauki czytania dla dzieci - napisana jest dużą czcionką i przeplatana zabawnymi ilustracjami. www.czasdzieci.pl

https://www.youtube.com/watch?v=cGDj3RXgKek#t=56   tutaj można zobaczyć wywiad z samym autorem.

poniedziałek, 12 stycznia 2015

W świecie bajkowym

Ostatnio dużo zajmujemy się w szkole bajkami, opowieściami ze starego strychu, krasnalami i księżniczkami. W bibliotece mamy jeden potężny regał z bajkami i baśniami dla dzieci, który jest uzupełniany przez Was drodzy czytelnicy.
Lekcja biblioteczna dla klas pierwszych rozpoczęliśmy od czytania bajki o Królewnie Śnieżce, potem były zagadki i na koniec wykonaliśmy krasnale. Bajkowych przygód nam w tym tygodniu nie zabraknie.