środa, 27 kwietnia 2016

"Oko w oko z diplodokiem". Dinozaury

Bruno ma 7 lat. Jest mały, słaby, a na dodatek nosi okulary. W 1A nikt za nim nie przepada. Pewnego dnia cała klasa wybiera się na wycieczkę do Gadolandu, wielkiego parku, w którym zgromadzono szkielety dinozaurów. Pani przewodnik opowiada im historię naukowca, który zbudował blaszanego diplodoka i który po prostu znikł. Nikt do dziś nie wie co się stało. Brunona zaciekawia ta historia i spostrzega w pewnym momencie, że jest sam w sali i że ktoś go śledzi...
 Mrożące krew w żyłach odkrycie, którego dokona tu mały Bruno, raz na zawsze odmieni jego los!
"Oko w oko z diplodokiem" to kolejna książeczka z serii Czytam Sobie dedykowana głównie klasie 2. Fantastycznie opowiedziana historia, która dziś zaciekawiła wszystkim na naszym cotygodniowym spotkaniu w bibliotece.

Pasowanie na czytelnika. Klasa Ia

Dzisiaj w naszej bibliotece odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika biblioteki. Tym razem zawitała do nas klasa Ia. (zdjęcia  z pasowania klasy Ib tutaj).
Uroczystość przygotowana była przy udziale uczennic klasy 5b, które poprzez krótkie scenki teatralne pomagały wprowadzić małych czytelników w świat książek. Nasz bohater Molik Książkowy oraz Śpioch zadawali zagadki, a uczniowie bardzo chętnie odpowiadali.
Wszyscy musieli wykazać się wiedzą na temat biblioteki, a muszę powiedzieć, że umiecie bardzo dużo. Na przykład jako jedyni z klasą Ib wiedzieliście, że w księgarni pracuje księgarz, a nie księgowa. Bardzo dużo umiecie i wiecie o bohaterach książkowych oraz o zasadach poszanowania książek.
Po przebyciu wszystkich trzech prób uczniowie złożyli przyrzeczenie, w którym obiecali dbać o swoje książki. Na koniec wszyscy otrzymali na pamiątkę zakładki.
Dziękuję obu klasom za przybycie i czynne uczestniczenie w zajęciach. 


poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Pasowanie na czytelnika

W piątek w naszej bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie na czytelników biblioteki klasy Ib. Organizowane jest co roku jako wydarzenie w szkolnym kalendarzu imprez.
 Pasowanie odbywa się zawsze w drugim semestrze, gdy uczniowie znają już wszystkie literki.. Ma ono na celu przybliżenie zbiorów biblioteki oraz kształtowanie nawyku korzystania z niej.
 Gościem specjalnym wydarzenia był Molik Książkowy, który bardzo bał się tego spotkania. Ale po namowie dzieci wyszedł zza książek zadał zagadki, a nawet miał dla wszystkich prezenty.
 Żeby zostać czytelnikiem dzieci musiały przejść trzy próby. Wszyscy spisali się doskonale zarówno wiedzą jak i sprawnością. Po odgadnięciu zagadek dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat zasad poszanowania książek. Dowiedziały się również, z których działów mogą korzystać. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, a następnie zostali pasowani na czytelnika ogromną księgą :):):)
Na pamiątkę tego wydarzenia wszyscy dostali zakładki.
Mamy nadzieję, że każdy pierwszak będzie często zaglądał do biblioteki, a na pewno do książek i znajdzie przyjemność z czytania :)

wtorek, 12 kwietnia 2016

Waldemar Cichoń zaprasza na spotkanie autorskie

22 kwietnia
w naszej szkole odbędzie się spotkanie autorskie z 
p. Waldemarem Cichoniem - autorem przygód kota Cukierka, na które serdecznie zapraszamy również rodziców:) 
Spotkanie będzie dotyczyło nowej książki autora pt 
„Zdarziło się na Ślonsku. Łopowieści niesamowite niy ino dlo bajtli".
Na prośbę autora spotkanie odbędzię się tylko dla klas IV-VI.  Z książką można zapoznać się w bibliotece J
W bibliotece szkolnej można również zamawiać poszczególne części książki o kocie Cukierku.

Zamów „Cukierka” lub

książkę o Śląsku  JJJ

środa, 6 kwietnia 2016

"Co robią samoloty?"

Było już o mrówkach, o pszczołach i żabach. Przyszedł czas na ostatnią z książek z serii Poczytam Ci Mamo "Co robią samoloty?". Człowiek od wieków interesował się lataniem. To było marzenie każdego. W książce jak zwykle jest dużo ciekawych ilustracji ale dodatkowo korzystaliśmy z "Historii wynalazków". Z tej pozycji dowiedzieliśmy się, że pierwsze próby latania zakończyły się niepowodzeniem - pewien człowiek przytwierdził sobie pióra do ramion i skoczył z zamku, skończyło się na tym, że upadł do kupy gnoju i na złamał nogę.


 Kolejne próby latania wiązały się z budowaniem balonów dmuchanych ciepłym powietrzem, a następnie zaczęto konstruować prymitywne samoloty.
Oglądaliśmy również internetowo pokazy lotnicze, które naprawdę zadziwiają pomysłowością, precyzją i odpowiedzialnością.

niedziela, 3 kwietnia 2016

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI
2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto zostało ustanowione w celu promowania literatury i grafiki wśród młodych czytelników. 2 kwietnia to również dzień urodzin Hansa Christiana Andersena, autora baśni znanych dzieciom na całym świecie.

Każdego roku Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych (IBBY) powołuje kraj, który zostaje gospodarzem Dnia Książki dla Dzieci. Jego zadaniem jest zaprojektowanie i rozesłanie do innych krajów plakatu ze specjalnym przesłaniem dla czytelników. W tym roku tę honorową rolę pełni Brazylia, a motto, jakie towarzyszy obchodom, to słowa bardzo dobrze znane wszystkim miłośnikom bajek: „Pewnego razu…”. Przesłanie dla dzieci napisała brazylijska pisarka Luciana Sandroni, a plakat zaprojektował malarz i ilustrator, Ziraldo Alves Pinto




                                                            MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI
w naszej bibliotece.
Co trzeba zrobić?
1. Przyjdź do biblioteki 4 kwietnia
2. Wypożycz książkę i...
odbierz nagrodę...