niedziela, 28 sierpnia 2016

"Czy umiesz gwizdać Joanno?" Ulf Stark, Anna Höglund

"Czy umiesz gwizdać Joanno?"

Ulf Stark, Anna Höglund to książka ponadczasowa dla małych, większych i największych, opowiadająca o relacjach wnuczek-dziadek i o odchodzeniu najbliższych.

Mali przyjaciele Bertil i Ulf mają po 10 lat. Ulf zazdrości, że Bertil ma dziadka, który zabiera go na ryby, daje mu pieniądze i słodycze. Bertil pokazuje przyjacielowi miejsce, w którym Ulf może sobie znaleźć dziadka - dom starców. Chłopcy pukają do jednego z pokoi, w którym siedzi staruszek grający sam ze sobą w karty. Ulf przedstawia się jako jego wnuczek, a Dziadek o i imieniu Nils przyjmuje to jakby nigdy nic. Nils zgadza się spędzać z chłopcami czas na ich warunkach: buduje im latawiec z apaszki swojej zmarłej żony i krawata, uczy Ulfa gwizdać, obchodzi urodziny, które już miał, a nawet wdrapuje się na czereśnię i zajada pyszne owoce. Pewnego dnia jednak Nils umiera. Chłopcy odprowadzają go z domu starców na cmentarz wraz z innymi, gdzie w końcu Ulfowi udaje się zagwizdać. Następnego dnia chłopcy poszli puszczać latawiec...


Autor opowiada tę historię słowami dziecka, nie stosuje ozdobników ani swoich dopowiedzeń i to właśnie jest w tej książce urzekające. Każde zdarzenie pozostawione jest bez zbędnej interpretacji i analizy. Rzeczy dzieją się same z dziecięcą swobodą i obiektywizmem.
Chłopcy nie rozumieją pewnych rzeczy, tłumaczą je sobie na swój dziecięcy sposób. Kreują rzeczywistość według swojej dziecięcej logiki pozostawiając odbiorcy duży margines na własną interpretację. 

Ważna w tej książce jest relacja międzypokoleniowa - młodzi są potrzebni starszym, a starsi
młodszym oraz problem śmierci bliskich i jej oswajanie. 
Książka ma 48 stron z mnóstwem pięknych ilustracji. Warto więc i dlatego podsunąć tę pozycję naszym małym czytelnikom:)
Czy polecam tą książkę? TAK      Czy mam je w bibliotece? TAK
Bardzo zależy mi na Waszych komentarzach.  Jeśli tu byłeś/byłaś proszę napisz kilka słów dla innych :):)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz