poniedziałek, 28 listopada 2016

"Dwie połówki pomidora" Ida Pierelotkin

Myślę, że ta książka przypadnie do gustu i młodszym czytelniczkom jak i starszym. Córce i mamie. 
Zakończyłam czytanie tej powieści z pytaniem na ustach: gdzie rozum, a gdzie serce? No tak, ciężko w nastoletnim wieku to odróżnić. Ale autorka sprytnie i bez narzucania swojego zdania opowiada na przykładzie Zuzanki jak to jest okłamywać rodziców, zakochać się i żyć na własną rękę mając naście lat. Skąd my to znamy? :) 
"Dwie połówki pomidora" Idy Pierelotkin opowiada o... dwóch połówkach ale kogo? Myślę, że każdej nastoletniej dziewczyny. Jedna połówka odpowiada za rozum, a druga za serce.Zuzanka spędza wakacje na Mazurach z rodzicami i siostrą Kaśką. Na pozór wakacje są sielankowe ale kiedy znów dochodzi do kłótni Zuzia wraca do Warszawy. Jest pewna, że wejdzie do domu i sobie tam pomieszka. Sama. Jednak przypomina jej się, że jej klucze od domu zostały zatopione w jeziorze.
Postanawia włamać się na własną działkę i tam pobyć kilka dni okłamując rodziców, że mieszka u przyjaciółki Sabiny.
Wszystko byłoby fajnie, gdyby nie dwa podejrzane typki mieszkający tuż obok. Jeden Zielarz, a drugi Carlito niby zajmowali się działką znajomego. Ale Zuzanka wiedziała, że ta działka należy do ich znajomej. Zatem po co to kłamstwo?... Zuzanka rozpoczyna własne dochodzenie. Węszy grubą sprawę.
W międzyczasie czyta sagę "Zmierzch", którą obiecała nie czytać, bo to literatura niezbyt wygórowana. Poza tym obiecała nie zadawać się ani z Zielarzem, ani z Carlitem, bo stać ją na lepszego chłopaka. Tymczasem w trakcie rozmów podoba jej się szalony Carlito i z drugiej strony kulturalny Zielarz. Którego wybrać?
Autorka bardzo fajnie i ciekawie wplatała wątki kryminału, przygody, obyczaju i miłości. Nic nie narzuca, wiernie opisuje nastawienie i postępowanie nastoletnich dziewczyn. Ich porywy serca, myśli, rozterki, poczynania i wybory.
Fajna książka, fajnie się ją czyta, nie nudzi, a rozwesela. Autorka przyciąga aktualnymi sprawami nastolatek. Uderzająca jest tutaj ich kultura osobista, która jest potrzebna dzisiejszej młodzieży. Autorka kreuje postać można powiedzieć idealną, interesującą się kulturą ale tylko wysoką. Postaci w książce są bardzo realistyczne, żywe i bardzo prawdziwe.

Czy polecam tą książkę? TAK    Czy przeczytałabym je jeszcze raz? TAK     Czy mam je w bibliotece? TAK
Bardzo zależy mi na Waszych komentarzach.  Jeśli tu byłeś/byłaś proszę napisz kilka słów dla innych :):)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz