środa, 9 marca 2016

"8+2 i ciężarówka" Anne Cath. Vestly

"8+2 i ciężarówka" Anne Cath. Vestly to super opowieść o rodzinie wielodzietnej. Trudno tutaj nazwać życie codzienne przygodami ale mogłabym się pokusić i o takie stwierdzenie, gdyż owe przygody są momentami bardzo śmieszne i takie prawdziwe. Rodzina liczy 8 dzieci i rodziców. Mieszkają w małym pokoju z kuchnią. pokój jest na tyle mały, że wszyscy śpią na materacach, które są składane za dnia na jedno miejsce. Obok jest kuchnia, natomiast każde dziecko do mycia dostaje miskę z wodą, w której również piorą swoje rzeczy.
 Tata dzieci zarabia na życie jeżdżąc czerwoną ciężarówką. Pod jego nieobecność dzieci idą do szkoły, a młodsze zostają z mamą w domu. Na Święta do rodziny przyjeżdża babcia, której dzieci pomagają kupić ręczny mikser oraz wrócić do domu. Rodzina ma też przemiłych sąsiadów, którym również dzieci pomagają w zakochaniu się w sobie.
Ale najbardziej podobało mi się, że nikt w tej rodzinie na nikogo nie krzyczy i nie bije, że wzajemnie sobie każdy pomaga, że mimo ciasnoty potrafią się świetnie zorganizować. Każdy w tej rodzinie jest ważny mimo codziennych problemów i zmartwień.
Pod koniec książki los się uśmiecha do bohaterów i rodzina ma zamieszkać w innym większym domu. A gdzie? O tym w kolejnej części książki "8+2 i domek w lesie".
Zapraszam po obie części książki do biblioteki :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz