środa, 9 marca 2016

Mamy własne mrowisko w bibliotece :)

Witamy wszystkich na kolejnym pikniku literackim. Dziś spotkaliśmy się w dość dużym gronie (musiałam donieść filiżanki:):):)) co bardzo mnie ucieszyło. W roli głównej książka z serii Opowiem ci mamo pod tytułem "Co robią mrówki" oraz książka "Owady". Natomiast mrówki zrobiliśmy według instrukcji z książki "Papier, nożyczki, klej" (wszystkie książki dostępne w bibliotece).
Jak już się domyślacie mówiliśmy o życiu i zwyczajach i mrówek.
Spotkanie było podzielone na 3 etapy: malowanie, herbatka i coś słodkiego :), przyklejanie. Najpierw musieliśmy pomalować farbami tułów mrówkom, gdyż praca musiała dobrze wyschnąć. W tym czasie stygła nam herbatka:)

Czekając na wyschnięcie i popijając herbatę rozmawialiśmy o mrówkach na podstawie książek wyżej wymienionych.
Czy wiecie, że królowa mrówek żyje aż 40 lat, a robotnice zaledwie 4 miesiące? No właśnie, też się zdziwiłam. Mrowisko ma swoje komory: do spania, jedzenia i przebywania larw.
Królowa znosi jajka bezustannie, a co sekundę na świecie przybywa o 100 milionów !!! młodych mrówek.


 
 

Mrówki rozpoznają się po zapachu. Wytwarzają go w czułkach.
 Po krótkiej lekcji z przyrody przyszedł czas na kończenie naszych owadów.

Do wykonania mrówki potrzebujemy: pocięte wytłaczanki po jajkach po 2 otwory, taśma klejąca, farba, druciki kreatywne, plastelina. Po pomalowaniu wytłaczanek na kolor brązowy lub czarny robimy oczy i czułki z plasteliny. 
 
Następnie przyklejamy od spodu nogi z drucików za pomocą dobrego kleju lub taśmy klejącej. Mrówki wyszły naprawdę super. Polecam zrobić w domu, gdy pada deszcz.
A oto efekt. Jeszcze tylko musimy zrobić mrowisko ale to następnym razem.
Dziękuję za pracę i zaangażowanie. Całość robi naprawdę wrażenie. Do zobaczenia za dwa tygodnie. Będziemy mówić o samolotach:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz