czwartek, 28 maja 2015

"Tylko razem z córką" - życie w Iranie

 "Tylko razem z córką" autorki Betty Mahmoody to bardzo przerażająca książka o warunkach jakie muszą znosić kobiety w krajach arabskich.
Główna bohaterka wychodzi za mąż w Stanach za Irakijczyka - cenionego lekarza. On namawia ją do odwiedzin w Teheranie. Betty zgadza się, gdyż nic wskazuje, że jej kochany mąż zmieni się nie do poznania. Po paru dniach jej życie i życie jej córki zamienia się w piekło. Mąż staje się fanatykiem tamtej religii. "Nigdy nie opuścisz Iranu! Zostaniesz tu do śmierci" - słyszy. Betty staje się niewolnicą, traktowana jest jak zwierzę przez wszystkich członków rodziny. Każdy opór zostaje zduszony biciem. Ale bohaterka nie poddaje się - szuka drogi ucieczki. Droga ta jest bardzo ciężka i karkołomna, nie wie komu ufać, a komu nie. Ma możliwość opuszczenia Teheranu teraz, natychmiast ale sama bez dziecka. To oczywiste, że  Betty decyduje się zostać i szukać innego wyjścia, bo przecież nie zostawi Mahtob... 

Wiele jest tu scen - można powiedzieć drastycznych - ale najbardziej zapadła mi w pamięci jak główna bohaterka musiała sama wyciągnąć sobie spiralę. Za jej założenie grozi w Iranie kara śmierci. Gdy czytałam tę książkę drugi raz omijałam ten fragment.
Ciekawe jest to, jak islam potrafi zamieszać w głowach swoich wyznawców. Oddają życie w zasadzie za nic i po nic. Religia, która każe zabijać...Religia, która każe mężowi skazać na cierpienie swoje dziecko i żonę w imię czego? Nigdy tego nie zrozumiem.Książka napisana ku przestrodze!!!!!!!!!! 
Trzeba pamiętać o tym, że to wszystko opisane tutaj wydarzyło się naprawdę.

Czy polecam tę książkę? TAK    Czy przeczytałabym ją jeszcze raz? TAK     Nie mam jej w bibliotece

Bardzo zależy mi na Waszych komentarzach.  Jeśli tu byłeś/byłaś proszę napisz kilka słów dla innych :):)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz