niedziela, 30 sierpnia 2015

"Za niebieskimi drzwiami" Marcin Szczygielski

Łukasz ma 12 lat, chodzi do szkoły jak każdy w tym wieku. Ma tylko mamę, ojca nigdy nie poznał. Nigdy nie poznał również rodziny swojej mamy. Pewnego dnia wyjeżdżają z mamą na wakacje. Po drodze jednak dochodzi do wypadku, w wyniku którego jego mama zapada w śpiączkę. 
Łukasza zabiera do siebie jego ciotka - siostra mamy. Łukasz jest bardzo zdziwiony, że ma rodzinę.
Przyjeżdżają do Brzegu nad morzem, gdzie jego ciotka prowadzi pensjonat. Łukasz w wyniku wypadku chodzi o kulach. Wcale nie chciał tu być, z ciotką słabo się dogaduje, tęskni za mamą. Nie umie znaleźć kolegów i strasznie boi się iść do szkoły.
Pewnego dnia wszystko się zmienia. Odkrywa niebieskie drzwi, a raczej to, co jest za nimi. Jest szczęśliwy, bo udało mu się uciec od życia i w każdej chwili może wyjść z pokoju i nikt go nie znajdzie... Jednak czy faktycznie tamten świat jest bezpieczny i taki cudowny? O tym doczytajcie.

Książka jest pełna zwrotów i niespodziewanych scen. Takiego końca historii też nic nie zapowiadało wcześniej.

Książka daje do myślenia. Porusza tematy młodzieży: brak porozumienia z rodzicami, samotność, wykluczenie z grupy rówieśniczej, ucieczka przed światem. Książka pokazuje również  pozytywne wartości: zaufania, miłości, przyjaźni.

"Za niebieskim drzwiami" autor dostał nagrodę literacką Dużego

Donga, organizowanym przez Polską Sekcję IBBY – Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych. To naprawdę duże wyróżnienie.

Autor Marcin Szczygielski autor książek dla młodzieży. Na zdjęciu z nagrodą literacką za książkę "Czarownica-piętro niżej".


Czy polecam tą książkę? TAK TAK TAK      Czy mam je w bibliotece? TAK
Czy przeczytałabym ją jeszcze raz? TAK

Bardzo zależy mi na Waszych komentarzach. Wiem, że uczniowie, którzy czytali tę książkę bardzo im się podobała. Napiszcie proszę kilka słów dla innych :):)

1 komentarz:

  1. Czytałam tą książkę i bardzo mi się podobała.Polecam innym czytelnikom i uczniom naszej szkoły.[:

    OdpowiedzUsuń