środa, 30 listopada 2016

Dzień Misia - piknik literacki

W tym roku Dzień Pluszowego Misia, który obchodzimy 25 listopada, obchodziliśmy przez dwa dni. W piątek każdy kto chciał przyniósł swojego pluszaka. Opowiadaliśmy o ich pochodzeniu oraz mierzyliśmy długość. Największy miś mierzył 93 cm, a najmniejszy 5 cm.
Natomiast dziś spotkanie dotyczyło historii i powstania tej zabawki,
Wszystko zaczęło się w 1911 roku na polowaniu, gdy ówczesny prezydent USA w lesie chciał

poniedziałek, 28 listopada 2016

"Dwie połówki pomidora" Ida Pierelotkin

Myślę, że ta książka przypadnie do gustu i młodszym czytelniczkom jak i starszym. Córce i mamie. 
Zakończyłam czytanie tej powieści z pytaniem na ustach: gdzie rozum, a gdzie serce? No tak, ciężko w nastoletnim wieku to odróżnić. Ale autorka sprytnie i bez narzucania swojego zdania opowiada na przykładzie Zuzanki jak to jest okłamywać rodziców, zakochać się i żyć na własną rękę mając naście lat. Skąd my to znamy? :) 
"Dwie połówki pomidora" Idy Pierelotkin opowiada o... dwóch połówkach ale kogo? Myślę, że każdej nastoletniej dziewczyny. Jedna połówka odpowiada za rozum, a druga za serce.


niedziela, 27 listopada 2016

"Momo" - o straconym czasie

Wiele razy mówimy w swoim życiu, że czas nam ucieka, że czasu nie mamy itd.... Ta książka właśnie pokazuje nam w jaki sposób żyjemy na codzień. Gonimy, spieszymy się, poganiamy nasze dzieci i często nie mamy czasu ani dla siebie ani dla bliskich. Mamy tyle rzeczy do zrobienia tylko czy są one nam niezbędne do życia? Pewnie nie wszystkie. Momo to mała dziewczynka, która jak wszystkie dzieci chce się bawić i żyć beztrosko. Jednak pewnego dnia znikają jej podwórkowi przyjaciele oraz dorośli, którzy ją przygarnęli. 

środa, 16 listopada 2016

O mumiach - piknik literacki

Dziękujemy za wizytę w bibliotece oraz za słodkości przyniesione przez Mateusza i Karolinę:) Opowiadaliśmy trochę o mumiach - skąd się wzięły, gdzie można je zobaczyć i jaki był proces mumifikowania ciał.

środa, 9 listopada 2016

Powiatowy konkurs "Jakie to zwierzę?"

7 listopada w naszej szkole odbył się    I Powiatowy Konkurs Przyrodniczo-Plastyczny z Elementami Medialnymi "Jakie to zwierzę?" z inicjatywy biblioteki szkolnej i przy współpracy z p. Izabelą Boryczką, p.  Danutą Gilner oraz p. Moniką Szczyrba. 
Konkurs miał na celu rozwój kompetencji plastycznych, językowych i czytelniczych. Chodziło o to, aby sięgnąć do różnych źródeł informacji w poszukiwaniu ciekawostek na temat zwierząt. A przy okazji powstały wspaniałe prace.  
Konkurs podobnie jak w zeszłym roku trwał 3 godziny.
Prace konkursowe powstawały na miejscu, a wyszukane informacje były szczegółowe i bardzo ciekawe. Jury znów miało twardy orzech do zgryzienia. Po burzliwym głosowaniu  udało się wyłonić zwycięzców. A oto wyniki:
zWYCIĘŻCOM GRATULUJEMY I zapraszamy  ZA ROK:)
PTASZKOWSKA MAJA                                                        
SP 2 ORZESZE                                                              
I MIEJSCE                                                                                                      

czwartek, 3 listopada 2016

Czytam Sobie - konkurs szkolny

                                  Drodzy Rodzice!!!

Zapraszam Państwa i przede wszystkim Państwa dzieci do udziału w konkursie czytelniczym „Czytam sobie”.  Konkurs ma na celu zachęcić dzieci oraz wspomóc ich naukę czytania. 
Książeczki ze znanej serii „Czytam sobie” niewątpliwie wspomagają proces czytania, a przy tym cieszą się bardzo dużą popularnością wśród najmłodszych. Dlaczego? Są podzielone na 3 poziomy zaawansowania dziecka w czytaniu, dzięki czemu ilość tekstu jest odpowiednio dopasowana; ilustracje również zajmują odpowiednią ilość miejsca, a w dodatku trudne wyrazy są podzielone na sylaby.

środa, 26 października 2016

Smutek i radość

Trudno jest mówić o śmierci, zwłaszcza z małymi dziećmi ale od czego mamy mądre książki?                                                                  Na dzisiejszym spotkaniu rozmawialiśmy o Dniu Wszystkich Świętych i czytaliśmy fragmenty "Jesień liścia Jasia" Leo Buscaglia. To książka dla dużych i małych o życiu. Autor w sposób bardzo prosty ale też bardzo wymowny przedstawia sensowność śmierci i przemijania. Opowiada historię liścia na drzewie od momentu jego rozwoju do spadnięcia z drzewa. Liść Jaś dziwi się, że liście opadają, nie widzi w tym sensu, a nawet się boi. 
Z czasem Jaś zrozumiał, że jego odejście ma sens, bo zasili drzewo, z którego wyrosną nowe liście na wiosnę.
Sponsorem dzisiejszego spotkania był Mateusz B., który przyniósł ciasteczka dla wszystkich.

poniedziałek, 24 października 2016

Jakim bohaterem jestem?

Milo mi słyszeć, gdy pytacie czy na następnym spotkaniu tez będą takie zagadki:? :)
Będą, jeśli się Wam tak podobały to oczywiście.
Przy herbatce opowiedzieliśmy sobie jak wyglądają szkoły w innych krajach, zwłaszcza w tych dotkniętych wojną.
Głównym bohaterem dzisiejszego spotkania była książka "Która to Malala?" i nie bez przyczyny, bo główna bohaterka jadąc ze szkoły do domu została zaatakowana przez żołnierza. Bo Malala mieszka w kraju arabskim, a jak wiemy tam kobiety zakrywają całe ciało ubraniem, a Malala tego nie robiła...Jak się to skończyło? Została postrzelona 
ale przeżyła. To prawdziwa historia dziewczynki i jednocześnie historii kraju.
Zachęcam do całości lektury

środa, 12 października 2016

Mega książka kulinarna

Witamy Was serdecznie po kolejnym spotkaniu. Było dziś sporo osób - duży dzbanek herbaty nie wystarczył;)

 Dziś do zajęć zainspirował nas sam Pan Kleks swoimi kulinarnymi oryginalnymi pomysłami. Przy herbatce przeczytaliśmy fragment, jak przygotowywał pieczeń i zupę pomidorową. Używał do tego ogników świecy, kolorowych szkiełek i jadalnych farb. Czekoladę przygotowywał mieszając kolor brązowy i żółty.

Czas bardzo szybko leci, a przed nami do wykonania zadanie - mega kulinarna książka. Niestety nie mamy jadalnych farb jak w Akademii Pana Kleksa ale i zwykłymi plakatówkami wyczarowaliśmy coś pysznego.

Zwykłe kartki zostały sklejone ze sobą i każdy na swoim kawałku malował pyszne smakołyki.
W ten sposób powstała nasza mega kulinarna książka :)

niedziela, 9 października 2016

Dzień Zwierzątka 2016 r.

Koty, psy, jaszczurka, rybki, chomiki, krab, króliki...to nasi goście w piątek 7 października. Obchody Dnia Zwierzątka jak co roku to wielkie emocje i dużo radości ale również pewnie strach wśród milusińskich. Dlatego "zwiedzanie" odbywało się według harmonogramu.

środa, 5 października 2016

Papierowe zwierzaki w 3D-piknik literacki

Witam po dość długiej przerwie na spotkaniu przy herbatce. Własnie się skończyło, a my wciąż siedzimy w bibliotece i pracujemy na stronie z papierowymi ludzikami...
Ale może po kolei...

czwartek, 22 września 2016

"Książę mgły" Carlos Ruiz Zafon [recenzja]

Kolejna książka mojego ulubionego autora. C. R. Zafon to autor przygodowych książek dla młodzieży. Urodził się w Barcelonie i zyskał światowy rozgłos dzięki książce "Cień wiatru" (też polecam). "Książę mgły" to jego pierwsza powieść, w dodatku została wyróżniona nagrodą Edebe. Wszystkie jego książki spokojnie mogą czytać 13 -, 30-, 40 - jak 50-latkowie. Mam kilka tytułów w swojej domowej bibliotece i wszystkie czytałam po dwa razy. Pozwalają mi całkowicie oderwać się od trudów dnia.

Autor w swych powieściach od samego początku utrzymuje atmosferę napięcia i tajemnicy. Już sam rysunek samotnej latarni i wraku statku spowitych we mgle zapowiada, że będzie się działo. Lepiej nie czytajcie jej wieczorem. Zobaczcie sami...
 "Kiedy Maximilian Carver uroczystym gestem otworzył drzwi, ze środka uniósł się zatęchły zapach, jakby duch, uwięziony w tych czterech ścianach przez wiele lat, wreszcie się z nich wydostał." S. 23
I jeszcze jeden fragment:

środa, 21 września 2016

Seria "Zwiadowcy" - konkurs

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła.”
W. Szymborska


Dyrekcja Gimnazjum nr 3 im. „Przyjaciół Ziemi” w Łaziskach Górnych i organizatorzy zachęcają miłośników literatury młodzieżowej do udziału
w Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym

pt.: „Niezwykłe przygody Will’a – bohatera serii Zwiadowcy.”
REGULAMIN KONKURSU:
I. Cele konkursu:
  • popularyzacja literatury młodzieżowej;
  • rozwijanie kompetencji czytelniczych;
  • rozwijanie wyobraźni i kreatywnych postaw uczniów.

wtorek, 6 września 2016

"Ostatnie piętro" Irena Landau [recenzja]

Dzisiaj dużo mówi się o wojnie, stało się to tematem powszechnym. W szkole podstawowej ten temat się przewija już od klasy 2. Na szczęście na rynku pojawiło się kilka pozycji godnych polecenia dla całkiem małych dzieci, napisanych przez dorosłych, którzy przeżyli wojnę.
Jedną z takich książek jest "Ostatnie piętro" Ireny Landau.
Szczerze mówiąc to boję się czytać takie książki z getta o małych dzieciach. Bohaterka, mała żydówka Cyrla musi stawić czoło swojemu lękowi, musi rozstać się z rodziną i iść w niepewnym kierunku, aby uniknąć śmierci.
Książka zaczyna się od przemeblowania domu rodziny, która przyjmie małą Żydówkę. Ośmioletnia Krysia dziwi się, że ze schowka zostały wyciągnięte jej rzeczy, i że ma przyjechać jej koleżanka ale to jest ogromna tajemnica. Cyrla w tym czasie przymierza zbyt duże ubrania mamy, w których musi uciekać nad ranem, a mama obcina jej włosy,

niedziela, 28 sierpnia 2016

Książka dotykowa - projekt edukacyjny


I MIEJSCE                     Paweł Warzecha i Aleksander Walczuch
W drugim semestrze klasy IIb i IIa realizowały projekt edukacyjny w ramach Programu "Książki naszych marzeń". Celem projektu miało być rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz zwrócenie uwagi na nowości książkowe w bibliotece szkolnej. W rezultacie powstały cudowne książki dotykowe, które przy dużym zaangażowaniu Rodziców miło zaskoczyły swoim wyglądem wszystkich podziwiających wystawę. Komisja miała naprawdę ciężki orzech do zgryzienia. Miejsca przyznane i nagrody rozdane:)

"Czy umiesz gwizdać Joanno?" Ulf Stark, Anna Höglund

"Czy umiesz gwizdać Joanno?"

Ulf Stark, Anna Höglund to książka ponadczasowa dla małych, większych i największych, opowiadająca o relacjach wnuczek-dziadek i o odchodzeniu najbliższych.

Mali przyjaciele Bertil i Ulf mają po 10 lat. Ulf zazdrości, że Bertil ma dziadka, który zabiera go na ryby, daje mu pieniądze i słodycze. Bertil pokazuje przyjacielowi miejsce, w którym Ulf może sobie znaleźć dziadka - dom starców. Chłopcy pukają do jednego z pokoi, w którym siedzi staruszek grający sam ze sobą w karty. Ulf przedstawia się jako jego wnuczek, a Dziadek o i imieniu Nils przyjmuje to jakby nigdy nic. Nils zgadza się spędzać z chłopcami czas na ich warunkach: buduje im latawiec z apaszki swojej zmarłej żony i krawata, uczy Ulfa gwizdać, obchodzi urodziny, które już miał, a nawet wdrapuje się na czereśnię i zajada pyszne owoce. Pewnego dnia jednak Nils umiera. Chłopcy odprowadzają go z domu starców na cmentarz wraz z innymi, gdzie w końcu Ulfowi udaje się zagwizdać. Następnego dnia chłopcy poszli puszczać latawiec...

poniedziałek, 13 czerwca 2016

"Jak nie czytam jak czytam"

10 czerwca o godzinie 10.00 wspólnie całą szkołą biliśmy rekord czytania książek w jednym momencie. "Jak nie czytam jak czytam" to akcja ogólnopolska, w której brały udział biblioteki szkolne, publiczne, pedagogiczne i przede wszystkim młodzież i dzieci. Akcja miała na celu nie tylko promocję czytania ale również chciano pokazać, że ludzie młodzi czytają więcej niż dorośli, a szkoła i biblioteka to najlepsze narzędzie do pracy nad poprawą czytelnictwa.
Wspólnie odczytaliśmy wybrane fragmenty ciekawych książek. A czytały: p. Agnieszka Szrubarz, Julia Pyka i p. Ewa Barańska :):):) Czytaliśmy: "Życie Pi", "Dziewczynka z szóstego Księżyca", "Mały książę".
Zaproszona została p. fotograf z "Gazety Łaziskiej", która zamieściła artykuł na nasz temat.

sobota, 11 czerwca 2016

Pierwsza Noc Bibliotek 2016

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja, która w niecodzienny i niekonwencjonalny sposób promuje czytanie i biblioteki, jako najbardziej dostępne i otwarte instytucje kultury. W tym roku odbyła się już II edycja pod hasłem „WOLNO CZYTAĆ”. Wzięło w niej udział ponad 1000 bibliotek w całej Polsce. Celem przedsięwzięcia było pokazanie, że warto czytać.

W tę akcję wpisuje się również nasza szkoła i biblioteka, która zaprosiła na spotkanie uczniów klas od I-VI. "Noc detektywów" rozpoczęliśmy o godzinie 19.00. Swoją obecnością nasze spotkanie uświetniła pani dyrektor szkoły.

Noc rozpoczęła się od spotkania z zaproszonym gościem. Niestety chciał pozostać anonimowy więc nie ma tutaj zdjęć z tej części spotkania. Dotyczyło ono pracy detektywistycznej, szukania i wykrywania śladów osób podejrzanych. Była to lekcja bardzo interesująca i pouczająca. Każdy mógł sprawdzić na sobie jak to jest być podejrzanym. BARDZO DZIĘKUJEMY za obecność.
W kolejnej części spotkania uczniowie zapoznawali się z sylwetkami znanych detektywów: Szerloka Holmsa, Adriana Poirota, ojca Mateusza...i rozwiązywali quiz z zapamiętanych wiadomości. Kolejnym zadaniem było ułożenie opowiadania z wylosowanych kartek.
Nie mogło zabraknąć w taką noc również tworzenia portretu pamięciowego. Korzystając z darmowej strony internetowej mogliśmy się zmierzyć z własnymi pomysłami i interpretacją co kto rozumie pod pojęciem np. twarz owalna. Każda grupa dobierała kolejne elementy twarzy na podstawie otrzymanego opisu. Efekty były zaskakujące ;)
Później przyszedł czas na wspaniałą zabawę w detektywów. Cztery grupy musiały przejść przez 3 miejsca na podstawie otrzymanej mapy i wskazówek. Gra terenowa polegała na odszukaniu miejsca o nazwie biblos i theke - tam trzeba było znaleźć białą kopertę, która mówiła o kolejnym miejscu. Pytania okazały się bardzo łatwe i każda drużyna odnalazła czwarte miejsce czyli szatnię, w której siedział zamknięty pan Kassolik. Kierował wszystkie drużyny na salę gimnastyczną, gdzie w skrzyni z morderczymi przedmiotami czekały zagadki do rozwiązania. Nagrody tez były - cukierki:):):)
Na koniec każdy rozbił swój namiot:) i zaczęliśmy oglądać filmy: "Różowa Pantera" i "Willow". Niektórzy wytrwali do godziny 3 rano i obejrzeli oba.
Pobudka była po 7.00 rano i każdy obudził się z uśmiechem na twarzy. Domyślamy się, że było fajnie. Nam tez się podobało. Zapraszamy na kolejną noc już za rok. 
Organizatorzy: Agnieszka Szrubarz, Agnieszka Rzepka, Sabina Baran-Wloczek, Sebastian Kassolik. 
Poniżej duuuuuuużo zdjęć.

środa, 8 czerwca 2016

"Jak nie czytam jak czytam". Ogólnopolska akcja masowego czytania

 10 czerwca o godzinie 10.00 nasza cała szkoła weźmie udział w ogólnopolskim happeningu czytelniczym, w którym będziemy pobijać rekord czytania książek w jednym momencie w całej Polsce. To akcja masowego czytania o niespotykanym dotąd charakterze ma na celu promować czytelnictwo i biblioteki szkolne.
Zasady są bardzo proste: każdy przynosi tego dnia książkę lub wypożycza ją z biblioteki.  Zbieramy się w szkole o 10.00 w umówionym miejscu i jednocześnie wszyscy czytamy. Zrobione zdjęcie zostanie wysłane, a za to czekają nagrody.
Starzy nie czytają ? W młodych nadzieja!

Pod takim hasłem przebiegać będzie impreza. Forma akcji ma za zadanie przekonać uczniów, że czytanie nie jest reliktem przeszłości ani czynnością niemodną, wstydliwą. Organizatorzy akcji wprowadzili element rywaliazacji w postaci przeciwstawienia czytającej młodzieży przeciw nieczytającym dorosłym


Pokażmy wszystkim dorosłym, że młodzi potrafią i chcą czytać.!!!!!!
Zapraszamy również wszystkich Rodziców do włączenia się w akcjęJ

czwartek, 2 czerwca 2016

Miś o Małym Rozumku ale o wielkim sercu

Wszyscy wiemy, że "Kubuś Puchatek" to książka ponadczasowa. Miś O Bardzo Małym Rozumku uczy nad wielu rzeczy, a zwłaszcza jak być prawdziwym przyjacielem. W związku z wzięciem udziału w Tygodniu Czytania Dzieciom do biblioteki szkolnej zaprosiłam moją klasę -klasę IIb na lekcje, podczas której poznawaliśmy kolejne przygody bohaterów ze Stumilowego Lasu. Posłuchaliśmy rozdziału IV, w którym Kłapouchy gubi ogoni  i kto pomaga mu go znaleźć? Oczywiście Puchatek. Na koniec zajęć wszyscy mieli za zadanie dorysować Kłapouchemu ogon z zamkniętymi oczami:):):) 


poniedziałek, 23 maja 2016

Noc bibliotek 2016 r.

W tym roku impreza ta odbywa się pod hasłem "Wolno czytać". Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna impreza promująca czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne i otwarte dla wszystkich instytucje kultury, często jedyne w małych miejscowościach, z których zasobów warto korzystać. 
Dla bibliotek oraz dla nas - bibliotekarzy to także okazja do atrakcyjnego i niekonwencjonalnego pokazania zbiorów, do pokazania, że z książką też może być fajnie, a dla WAS-czytelnicy myślę, że super spędzony czas w sposób niestandardowy, w których punktem wyjścia jest książka.
Nasza szkolna biblioteka też bierze udział w tej akcji, do której zgłosiło się już 840 bibliotek różnego typu.
Co? Gdzie? Jak? I kiedy?

1. Ponieważ jest bardzo dużo chętnych, a lista osób jest ograniczona musimy przeprowadzić pewną selekcję. Musicie pamiętać o tym, że ta akcja ma związek przede wszystkim z KSIĄŻKĄ, a nie ze spaniem w szkole, dlatego też:
--- W akcji mogą wziąć udział przede wszystkim ci uczniowie, którzy do końca maja od początku roku wypożyczyli najwięcej książek;
--- na drugim miejscu są ci uczniowie, którzy angażują się w bibliotece w różny sposób: uczestniczą w konkursach, piknikach literackich, pomagają w różny sposób itp.;
---będą brane pod uwagę punkty z zachowania oraz liczba uwag;
---w razie braku chętnych w punkcie 1 i 2 organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zorganizowania dodatkowych eliminacji w postaci konkursu.

2. Motyw przewodni imprezy to książki detektywistyczne. Prosimy o przeczytanie wybranej książki o tej tematyce z własnych zbiorów lub z biblioteki. O jakich tytułach mówimy? Na przykład: książki Z. Nienackiego, książki J. Chmielewskiej, "Scooby-Doo", "Detektyw Pozytywka", "Detektyw Kwiatkowski", "Detektywi z Dalslandu", "Klub detektywów Huragan", "Szybki Jack i krwawy gabinet", Jo Nesbo dla młodzieży, np. "Doktor Proktor i wanna czasu". Oczywiście to są przykładowe tytuły. Wybór jest dowolny.
3. Miejsce i czas - ponieważ w 3 czerwca mamy festyn w szkole więc u nas noc bibliotek jest przesunięta na 10 czerwca 2016 r. Starujemy w szkole o godzinie 19.00.
4. Co się będzie działo? Przygotowane będą różne zagadki kryminalistyczne, zabawy o tym charakterze oraz pewna niespodzianka - zaproszony gość. Jednakże nie będziemy zdradzać więcej szczegółów.
5. Co trzeba zabrać? Dobry humor:), śpiwory, jedzenie i picie
6. Szczegóły i zapisy: u p. Agnieszki Szrubarz i u p. Agnieszki Rzepka.
7. Organizatorzy: p. Agnieszka Szrubarz, p. Agnieszka Rzepka, p. Sabina Baran-Wloczek i p. Sebastian Kassolik.

piątek, 13 maja 2016

Burze i pioruny. Seria "Powiedz czy wiesz..."

Witam wszystkich ponownie na naszym ostatnim spotkaniu. Wyglądam przez okno i widzę zbliżającą się chmurę. Nasunął się nam ciekawy pomysł, żeby właśnie dziś porozmawiać o burzach, piorunach i wyładowaniach atmosferycznych. A pomogły nam książki z serii Powiedz czy wiesz..., Powiedz dlaczego..., Powiedz kiedy...

I tak sobie czytamy..., rozmawiamy..., pijemy herbatkę..., a za oknem rozszalała się burza i mieliśmy prawdziwie piękną scenerię do naszego tematu.

środa, 11 maja 2016

SLEEVEFACE - konkurs

SLEEVEFACE

Zapraszam do wzięcia udziału w konkursie SLEEVEFACE 
ale przede wszystkim do dobrej zabawy związanej z fotografią, książką i trochę teatrem.
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV-VI

Na prace czekam do 10 czerwca
Jak zorganizować sesję sleeveface?
1. Na początku trzeba zebrać 2-4 osób. Jedna osoba robi zdjęcie, druga (trzecia) stanowi tło, a czwarta trzyma książkę.

poniedziałek, 9 maja 2016

Historia Titanica

Witamy wszystkich na naszym kolejnym spotkaniu z serii Czytam Sobie. Dziś opowiemy Wam o historii najsłynniejszego statku - o Titanicu.

 
A wykorzystaliśmy i przeczytaliśmy całą książkę ze wspomnianej serii pod tytułem "Historia pewnego statku: o rejsie Titanica".
Titanic był zbudowany w ciągu jednego roku. Zaczęto jego budowę w roku 1911. Jakie to smutne, gdy pomyślimy, że zatonął w przeciągu 2 godzin !!!
W książce opowiedziana jest historia małej Ewy, która płynęła razem z rodzicami. Jej tata w Ameryce miał dostać lepszą pracę. Niestety nie przeżył tej katastrofy. Mama i Ewa patrzyły z szalupy jak statek tonie i razem z nim wszyscy inni...